ro

ro

ODD 6 al ONU «Acces la apă potabilă și sanitație» - un obiectiv stringent pentru or. Sângerei

09-01-2020, 17:30

La 9 ianuarie 2020, ședința săptămânală a Primăriei Sângerei cu managerii Întreprinderii municipale Apă-Canal a generat o întrebare pentru toată localitatea: Se merită sau nu conectarea orășelului Sângerei la magistrala Soroca-Bălți... Răspunsul îl vor da cetățenii la audierile publice, organizate în cel mai scurt timp.

După cum menționează administrația ÎM Apă-Canal, în prezent, rețelele locale de apeduct sunt într-o stare avariată, iar sistemul de canalizare lipsește în multe sectoare ale orășelului. Deoarece rețelele nu sunt pregătite pentru modernizare, iar prețul pentru consumul de apă, adusă de la sute de kilometri, ar putea fi dublu față de cel prezent, este strict necesară o mobilizare a forțelor, pentru a renova rețelele de apeduct, canalizare și construirea stației de epurare ca ulterior, să se conecteze magistrala Soroca-Bălți sau să se construiască câteva sonde arteziene suplimentare.

Primarul de Sângerei, d-l Arcadie Covaliov, propune:

• Efectuarea unui studiu de fezabilitate al infrastructurii existente de apeduct;
  • Să se atragă finanțare externă pentru renovarea totală a rețelelor de apeduct și canalizare;
  • Să se organizeze audierile publice ale populației, pe obiectivele sus-menționate.

Astfel, am putea asigura populației accesul la apă potabilă și sanitație, după cum stipulează Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale ONU.

Orășelul Sângerei merită să fie o localitate cu infrastructură modernă, cu condiții sanitare acceptabile pentru viață și pentru un viitor decent.