ro

Comisia stării Excepționale

11-03-2020, 13:08

NOTĂ INFORMATIVĂ

privind situația epidemiologică pe teritoriul Primăriei orașului Sîngerei la infecția

coronavirus de tip nou – COVID – 19

Întru prevenirea și buna desfășurare a acțiunilor în caz de situații excepționale la data de 11.03.2020, orele 13.00, a fost convocată comisia pentru situații excepționale a Primăriei orașului Sîngerei privind situația  epidimiologică, pe Virus de tip nou.

În cadrul ședinței Primarul Arcadie Covaliov or. Sîngerei a adus membrilor comisiei directorului casei de cultură,  instituțiilor școlare, administrațiilor instituțiilor despre infecția, COV 19. Prevenirea, măsurile de prevenire. Direcțiilor instituțiilor educaționale, au adus la cunoștință, despre măsurile de protecție, prevenire.

Conform Ministerul Educației Culturii și dipoziția primarului numărul de ordin 292 din 10.03.2020 – 30.03.2020  privind sistarea temporară a acestor instituții preșcolare și Centrului Credo.

Totodată Primarul a solicitat managerilor să informeze personalul colectivul instituțiilor despre măsurile de prevenire a infecției Coronavirus COV 19.

În cadrul ședinței comisiei Primarul a adus la cunoștință sistarea activităților în Instituțiile preșcolare din or. Sîngerei.

Decizia comisie SE Sîngerei:

1. Procurarea antisepticilor mijloacelor de igienă în cadrul instituțiilor menționate mai sus Biblioteci, Grădinițe, Școli, Centrului Credo

2. Emiterea dispoziției privind sistarea ÎM Pieții Comerciale Sîngerei, Cafenelelor și Barurilor

3. Interzicerea de către administratori spre organizarea și întrunirilor în masă